Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dziadkowicach

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

W dniu 6 października 2015 r. została zatwierdzona uchwała Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” obejmującego lata 2016-2020. Realizuje go Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem Programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 

    NPRCz jest programem rządowym, który przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Dyrekcja Zespołu Szkół W Dziadkowicach wystąpiła jesienią 2016r. z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach programu wieloletniego- „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”  Priorytet 3. 

Udało się! Nasza biblioteka   w tym roku otrzymała dofinansowanie i uczestniczy w rządowym programie.


        Dzięki temu Programowi zwraca się szczególną uwagę na czytanie jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury. To jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez ucznia w procesie kształcenia. Nowo zakupione książki przyczynią się do zwiększenia zainteresowań uczniów czytaniem na każdym etapie edukacji. Każdy uczeń powinien mieć łatwy dostęp do książek, które go zainteresują, wciągną, zaintrygują. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów rozwijania u dziecka zainteresowań, kompetencji czytania ze zrozumieniem oraz kształtowania u niego nawyku czytania i spowodowania, aby sięgało po książki również w dorosłym życiu

Oto cele Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Cele szczegółowe:

  1. Zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek szkolnych i pedagogicznych przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.

  2. Wzrost dostępności książek w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych.

  3. Wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.

  4. Rozwój współpracy pomiędzy szkołami a bibliotekami publicznymi i bibliotekami pedagogicznym.   

    W zamian za udzielone wsparcie finansowe nasza szkoła podejmuje szereg działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a podstawowym rezultatem zrealizowanych przedsięwzięć ma być zainteresowanie młodych ludzi czytaniem, które powinno im towarzyszyć także w życiu dorosłym.

1) zasięgnie opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego w sprawie zakupu książek;

2) podejmie współpracę z bibliotekami publicznymi lub publicznymi bibliotekami pedagogicznymi, obejmującą:

a) planowanie zakupów książek,

b) wymianę informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo;

3) zorganizuje w ciągu roku szkolnego co najmniej jedno wydarzenie promujące czytelnictwo z udziałem uczniów;

4) uwzględni tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami;

5) zrealizuje co najmniej jeden projekt edukacyjny na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej;

6) dostosuje organizację pracy bibliotek szkolnych do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek również na okres ferii zimowych i letnich;

7) uwzględni potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek.



UWAGA UCZNIOWIE ! ZACZYNAMY!

Będzie wiele nowych książek, ale i nowych działań... 

Zapraszam do biblioteki po informacje, bo musimy zacząć od stworzenia listy zakupów! Podaj tytuły lub osobiście wpisz na listę, a Twoje wymarzone książki będą w naszej bibliotece. 

Zapraszam do biblioteki

,,Chętnie przeczytam” 

Pod takim hasłem w szkolnej bibliotece już można zgłaszać swoje propozycje książek, które uczniowie chcieliby zakupić do szkolnego księgozbioru.