Prima Aprilis i Lany Poniedziałek

łac. prima (dies) Aprilis – dosł. „pierwszy (dzień) kwietnia

Jest to dzień zabawnych żartów, humoru, „nabierania się” nawzajem – przypominamy, by były to żarty inteligentne, ale nie złośliwe, które mogą sprawić komuś przykrość

Lany poniedziałek

Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu.

Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania (dyngowanie), dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania.Życzymy dobrej (i mokrej) zabawy w gronie Najbliższych!

Poniedziałek Wielkanocny to doskonały dzień na czytanie radosnych, rodzinnych książek, takich jak Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren.